Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Dikkatle baktığımızda mutfakta yemek pişirirken ya da nefis hamur işleri yaparken kullandığımız bir hayli malzemenin cilt için de bire bir olduğunu görüyoruz. Cilt rengini açanlar mı istersiniz, siyah nokta temizleyenler mi? Cildi yağından temizletenler mi yoksa kuru cilde nem verenler mi?

Bunun en yakın misali evvelki yazılarımızda bahsettiğimiz karbonat maskesi.

Bugün de maya maskesinden bahsetmek istedik. Hani şu nefis poğaçalar, ekmekler yaparken kullandığımız, onları puf puf kabartan maya.

Hepimizin evinde kesinlikle yaş ya da kuru maya bulunur. Bu maskelerin temel maddesi elbette maya.

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Görsel: Explorehealthyfood

Maya Maskesi

Yarım kutu yaş maya
1 çorba kaşığı ılık su

Mayayı ılık suyun içinde parçalayarak eritelim ve maske kıvamına getirelim. Hazır olduğunda maskeyi arınılmış cildimize uygulayalım. Bu maskeyi göz ve dudak etrafınıza da uygulayabilirsiniz ancak gözünüze kaçmaması için küçük bir hudut vazgeçmekte yarar var. Maskeyi kuruması için 15 dakika beklettikten sonra yüzümüzü evvel ılık daha sonra da soğuk suyla yıkayıp iyice arındıralım.

Bu maskeyi haftada iki kere uygulayarak yağlı cildinizi matlaştırabilir ve yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Elmalı Maya Maskesi

Yarım kutu yaş maya
1 tatlı kaşığı elma suyu
1 tatlı kaşığı ılık süt

Mayayı ılık sütün içerisinde parçalayarak ezelim ve 1 tatlı kaşığı taze elma suyunu ilave edelim. Arınılmış cildimize uyguladıktan sonra 15 dakika bekletelim ve sıcak su ile ıslatılmış havlu bir bezle silelim. Ardından ılık su ile durulayalım ve soğuk su ile şoklayalım.

Bu maske cildin yağlanmasına iyi geleceği gibi yüz ve boyun bölgesinde buruşuk yaradılışını engellemeye ve var olan ince buruşuklukları azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden şayet kuru bir cildiniz varsa yalnızca buruşuk olan bölgelere uygulayabilir ve sonrasında nemlendirebilirsiniz.

Karbonatlı Maya Maskesi

1 kutu yaş maya
1 çay kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı ılık su

Mayayı ılık suda ezdikten sonra içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştıralım. Arınılmış cildimize sürüp maske katılaşana kadar bekleyelim. Ardından ılık su ile yıkayıp soğuk su ile şoklayalım.

Bu maske hem cildinizi ölü tenlerden temizletecek hem de cilt kirlerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yoğurtlu Maya Maskesi

Yarım kutu yaş maya
1 yemek kaşığı yoğurt

Mayayı ve yoğurdu iyice pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştıralım. Hazırladığımız maskeyi arınılmış yüzümüze sürüp 20 dakika bekleyelim. Daha sonra ılık su ile durulayıp bol soğuk su ile cildimizde şok tesiri yaratalım.

Cildinizi temizleyecek ve gözeneklerinizi sıkılaştıracak.

Saç İçin Maya Maskesi

1 kutu toz maya
Yarım çay kadehi ılık su

Toz mayayı ılık suda iyice eritip kabarması için 10-15 dakika bekleyelim. Maya köpürdüğünde maske hazır demektir. Maskeyi tüm saça uygulayıp streç folyo ile sardıktan sonra 1 saat bekleyelim ve saçımızı bayağı rutininde yıkayalım.

Saçınızın ıslamasına ve daha sıhhatli bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Yorum yapın