Leapmotor T03 “Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Otomobili” Olarak Satışa Sunuldu

Bir vakit evvel Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapan Çinli elektrikli araba üreticisi Leapmotor, bu sabah ülkemizdeki ilk tanıtımını asıllaştırdı. Tanıtım, markanın Türkiye’deki ilk arabayı olacak T03’ün tüm detaylarını ve maliyetini gözler önüne serdi.

An haysiyetiyle ön sipariş programı kapsamında satın alınabilen Leapmotor T03’ün Türkiye satış maliyeti, tanıtıma özel 799 bin TL olarak açıklandı. Bu arada; tanıtıma özel maliyetin 50 bin TL indirimli olduğunu belirtelim. Dahası; bundan birkaç ay evvel Çin’den gelen elektrikli arabalara yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına ait Cumhurbaşkanı Kararı olmasaydı taşıtın maliyetinin 500 ila 550 bin TL aralığında kalması bekleniyordu.

Karşınızda Leapmotor T03!

Leapmotor T03

Leapmotor’un Türkiye’ye gelen ilk arabayı T03 olarak adlandırılıyor. Bütün bir şehir arabayı olarak karşımıza çıkan vasıta, sevimli bir tasarıma sahip. Ancak bu sevimlilik, T03’ün minik bir araba olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü T03, rakiplerine yakın ebatlara sahip. Bu bağlamda; 3,6 metre uzunluğa sahip olan arabanın genişliği 1,6, yüksekliği ise 1,5 metre olarak açıklandı.

Leapmotor T03 özellikleri

T03’ün ebatları yalnızca dışarıda değil, içeride de dikkat çekici. Bayağı şartlarda 210 litre valiz hacmine sahip olan araba, arka koltukları yatırdığınızda 508 litre depolama alanı sunuyor. 

Elektrikli araba

Leapmotor T03, yalnızca dış tasarımı ile değil iç tasarımı ile de dikkat toplayacak bir araba. Öyle ki bu şehir arabasında 8 inç dijital gösterge ekranı ile 10,1 inç büyüklüğünde HD çözünürlük sunan multimedya ekranı bulunuyor. Sade tasarımlardan seven şahısları sanki mest edecek araba, sahip olduğu panoramik sırça tavan ile ferah bir iç mekan sağlamış oluyor. Bu arada, multimedya ekranında yerleşik bir asistan olduğunu ve bu asistanın ses tanıma dayanağı gibi yeni nesil özellikler sunduğunu da belirtelim. Ayrıca bir mobil uygulama ile taşıtın hakimiyet edilebildiğini de söylemeden geçmeyelim.

leapmotor t03 iç tasarım

T03’ün kaputunun altında ise 80 kW efor üreten bir elektrik motoru ile karşılaşıyoruz. 3 değişik sürüş moduna sahip olan taşıta efor veren pil ise bayağı şartlarda 417 kmye kadar erim sunuyor. Ancak Çinli mühendisler, taşıta 3 değişik enerji geri kazanım modu ilave etmişler. Bu modlar, sürüş eriminin yüzde 15 ila yüzde 25 arasında çoğalmasına olanak tanıyor. 6 sene garanti ile harcayıcıya sunulacak pil, sahip olduğu süratli şarj dayanağı ile yüzde 30’dan yüzde 80’e yalnızca 36 dakikada şarj oluyor. 

Elektrikli şehir otomobili

Türkiye pazarına giriş yapan elektrikli şehir arabayı, tüm bu özelliklerinin yanı gizeme oldukça teknolojik bir vasıta. Dört bir yanı sensörlerle donatılmış olan araba, 10 uslu sürücü desteği alternatifi sunuyor. Bu bağlamda; sürat statikleme, mesafe takip, park dayanakçısı gibi faal sürüş sırasında lüzum dinlenebilecek özelliklerin tümü Leapmotor T03’te yer alıyor. Şunu da belirtelim, tüm bu özelliklere sahip olan T03 yalnızca Çin ve Türkiye’de değil, Avrupa Birliği ülkelerinde de satılacak. 

Peki tüm bu özelliklerle donatılan Leapmotor T03’ün maliyeti ne kadar olacak?

elektrikli araba

Leapmotor T03, tanıtıma özel 799 bin TL maliyeti ile Türkiye’de satılan en ucuz elektrikli arabayı konumuna gözetiyor. Çünkü şu ana kadar Türkiye’deki en ucuz elektrikli araba, Opel Corsa-e’ydi ve bu arabanın maliyeti 949.900 TL olarak kayıtlara geçmişti. Çinli üreticilerin Türkiye’deki varlığının çoğalması, piyasadaki rekabet etrafını iyileştirir. Ancak vergi ve kredi tertip etmelerin yine gözden geçirilmesi koşul. Şayet zorunlu tertip etmeler yapılırsa belki sıradan yurttaş da araba sahibi olabilir.

Leapmotor’un sedan, SUV ve coupe modelleri de mevcut!

Leapmotor C11 SUV

*Leapmotor C11 SUV.

Leapmotor ile alakalı altını çizmemiz gereken ehemmiyetli bir husus var. İşletmenin piyasaya sürdüğü tek araba T03 değil. Markanın sedan, SUV ve hatta elektrikli bir spor coupe arabayı da bulunuyor. Şayet marka Türkiye’de iyi bir pazar yakalarsa, öteki modellerinin de Türkiye’ye geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz…

Sedan model C01 böyle görünüyor:

Leapmotor C01

Elektrikli coupe model S01 ise böyle görünüyor:

Leapmotor S01

Anneleri Mutlu Edecek Teknolojik Hediye Nasihatleri

Yorum yapın