Gib portaldan e-arşiv fatura nasıl kesilir?

e-mutasyon sürecin ile beraber fatura kesme alışkanlıkları da değişiyor. Yaşanan büyümeler ve yeni bildiri ile bir çok işletme e-arşiv fatura kapsamına dahil edildi.

Yeni tertip etmeye göre;

Rastgele bir firmaya aynı gün kesilen faturanın aidatlar dahil toplamı 5 Bin TL’yi aşan gidişatlarda, E-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan bir firmaya aynı gün içerisinde aidatlar dahil 30 Bin TL ve üstü fatura kesme sürecinde e-arşiv fatura olarak faturalandırma yapılma koşulu konuldu.

e-Arşiv fatura müşteriye nasıl teslim edilir? İptal edilebilir mi?

Entegratörlerin aksine e-arşiv portalında fatura, karşı taraf ile ne yazık ki dolaysız olarak paylaşılamıyor. Faturayı karşı tarafa yollamak için indirmeniz gerekiyor aynı zamanda entegratörler aracıyla tertip edip gönderilen e-arşiv faturaları 7 gün içerisinde iptal edilebilirken GİB e-Arşiv Portalında tertip edilen e-arşiv faturaları iptal edilememektedir.

e-Arşiv PortalıÖzel EntegratörlerElektronik fatura sistemine geçmeniz gerekmez.Elektronik fatura sistemine geçiş yapmanız gerekir.Mali damga almanız gerekmez.Mali damga almanız gerekir.Ücretsizdir.Elektronik fatura kontörü satın almanız gerekir.Gönderilen e-arşiv faturalar iptal edilemez.Gönderilen e-arşiv faturalar 7 gün içerisinde iptal edilebilir.Her web tarayıcıda çalışmayabilir.Her web tarayıcıya uyumludur.Altyapı ve yazılım yardımı sunmaz.Altyapı ve yazılım yardımı bulunur.Mobil uygulaması bulunmaz.Mobil uygulamadan da elektronik fatura yollamanıza olanak tanır.Sual sorabileceğiniz bir destek hattı bulunmaz.Aklınıza takılan her mevzuda destek alabileceğiniz bir takım bulunur.e-Arşiv faturayı oluşturmanızın ardından alıcınızla paylaşmaz.e-Arşiv faturanızı alıcınız ile paylaşan bir e-posta gönderir.Faturalarınızı 6 ay arşivler.Faturalarınızı en az 10 sene arşivler.En fazla 500 e-arşiv tertip etmenize olanak tanır.Sınırsız sayıda e-arşiv tertip etmenizi ve almanızı sağlar.

Gib Portal Üzerinden e-fatura nasıl kesilir?

Yorum yapın