Bu Elektrikli Otomobil, Yeni Teknolojiyle Dakikalar İçinde Şarj Olabilecek (Neredeyse Benzin Alma Süresi Kadar)

Ülkemizin ilk yerli elektrikli arabayı olma özelliği taşıyan Togg’un teslimatları, geçtiğimiz hafta sonu başladı. Taşıtların yavaş yavaş yollara düşmesiyle beraber tabiki bir hayli şahıs taşıtların şarj dolumlarının nasıl yapılacağını da merak ediyor. 

Sıradanda bir elektrikli taşıtın pil dolum süresi süratli şarj istasyonunda vasati 20-60 dakika sürerken, bu müddet ev şarjlarında saatleri bulabiliyor. Fisker, bu meseleyi ortadan kaldırarak dolum vakitlerini bir benzin ambarını doldurmaya denk bir vakte indirmeyi amaçlıyor.

Pil başkalaşımı, benzinle aynı dolum zamanına sahip olacak

Elektrikli taşıt teşebbüsü Fisker, bir akümülatör değiştirme teşebbüsü Ample ile ortaklık kuracağını açıkladı. Kurulan bu ortaklıkla, uzun süren pil dolum vakitlerini oldukça düşük bir seviyeye indirmek kastediliyor. Fisker, 2023 senesinden itibaren Ocean SUV kullanıcılarına bu hizmeti sunmayı tasarlıyor.

İşletme; pil başkalaşımının, benzinle aynı dolum zamanlarına sahip olmasına karşın km başına daha düşük maliyetle sunacağını söylüyor. Peki Ample’ın bu teknolojisi nasıl çalışıyor?

Bir sürücü firmanın akümülatör değiştirme istasyonlarından birine girdiğinde, taşıt yukarıya kaldırılıyor ve bitmiş akümülatörü otomatik olarak çıkarılıp bütün şarjlı bir akümülatörle değiştiriliyor. Tüm süreç özerk olarak ilerliyor ve yalnızca birkaç dakika sürüyor.

Fisker, ilk olarak daha fazla tüketme yapmadan ya da işlemlerini etkilemeden elektrik kullanmak isteyen filo cerrahlarını kastedeceğini söylüyor. İşletme bu uyuşmayla birlikte, bu hafta teslimatlarını hakikatleştireceği ilk modeli Ocean SUV için 2024 senesinden itibaren bu hizmeti sunacağını ifade ediyor. 

Öte yandan Kaliforniya’daki bazı Uber sürücüleri, uzun şarj zamanlarından sakınmak için daha şimdiden Ample’ın teknolojisini kullanıyor.

TruGo, vasati yarım saatte yüzde 80 dolum sağlayabiliyor

Yerli elektrikli arabanın süratli şarj istasyonu TruGo’nun bilgilerine göre; taşıt 25 dakikada %80 doluma erişebildiği söyleniyor. 

Anneleri Mutlu Edecek Teknolojik Hediye Önerileri

Yorum yapın